1999 yılında başladığımız zeytinyağı üreticiliği yolculuğumuzu Bursa’nın Orhangazi ilçesine bağlı olan, Gemiç Köyü’nde bulunan Şentürk Zeytinyağı Fabrikası’nı kurduk. Bu yolculukta çevre köylerdeki üreticilerin mahsüllerini ve kendi zeytin bahçelerimizdeki ağaçlardan toplanan zeytinleri, son teknoloji makinelerle işleyerek   zeytinyağına dönüştürüyoruz. % 100 natürel sızma zeytinyağı, erken hasat zeytinyağı ve soğuk sıkım zeytinyağlarımız ile siz değerli müşterilerimiz için her zaman en iyisini üretiyoruz. Fabrikamızda bulunan son teknoloji makinalarımız ile el değmeden üretilen zeytinyağlarımız sizler için hazırlanıyor ve tüketilmeye hazır hale getiriliyor. 

Orhangazi ilçesine bağlı olan Gemiç Köyü’nün tarihi oldukça eskilere dayanmaktadır. 
İlçenin güneyi, Orhangazi'ye 13 km uzaklıktadır. Köyün adı, Luwi dilindeki kama/geme sözcüğünden gelip anlamı "kutsal ana"dır. Eski bir köy olan Gemiç Köyü havası, suyu ve yeşil zeytin bahçeleri ile görülmeye değer bir köydür. Gemiç Köyü’nün Girişinde bulunan Şentürk Zeytinyağı Fabrikası sizler için kapıları her zaman açıktır...

 

Zeytin, zeytingiller familyasından meyvesi yenen Akdeniz iklimine özgü bir ağaçtır. Baharın sonlarına doğru yaprakların koltuğunda seyrek salkımlar halinde açan, küçük beyazımsı-sarı renkli, kokulu çiçekleri vardır. Rüzgarların taşıdığı çiçek tozlarıyla döllenen çiçekler etli ve yağlı meyve verir. Meyve önce yeşil, olgunlaştıktan sonra da parlak siyah bir renk alır. Etli meyvenin içinde sert bir çekirdek vardır. Meyvenin etli kısmından ve çekirdeğinden elde edilen "yağı" bakımından çok değerli bir ağaçtır. 

 

Dünya zeytin üretici ülkeleri arasında; ağaç varlığı açısından Türkiye 4., alan açısından da 6’ncı sırada yer alır. Böylece dünya zeytinyağı üretimine % 8 oranında katkıda bulunur, sofralık zeytin üretiminde de İspanya’dan sonra 2’nci, tüketimde ise 1. sırada yer alır. Marmara Bölgesi'nin ağaç varlığı açısından Türkiye içindeki payı da % 10 olarak belirlenir. Ayvalık, Mudanya, Edremit Körfezi, Orhangazi, İznik, Gemlik ve Yalova gibi yerlerde yoğun olarak bulunur. Ege Bölgesi`nde Manisa ilinin Akhisar ilçesi 12 milyon adet zeytin ağacı ile Türkiye’nin en büyük zeytin ve zeytinyağı üreticisi konumundadır.