media

Zeytinyağı, ağaçtan toplanan zeytin meyvesinin doğrudan sıkılması ile elde edilir. Hiçbir kimyasal işleme tabii tutulmayan ve katkı maddesi içermeyen bitkisel bir yağdır. Oda sıcaklığında sıvı haldedir. Zeytinyağı yeşilimsi, sarımtırak bir renge sahiptir. Soya, pamuk çekirdeği, ayçiçeği ve mısırözü gibi bitkisel yağlardan farkı doğal yollardan elde edilmesidir.

Aynı zamanda bir “meyve suyu” olan zeytinyağı, etli zeytin meyvesinin çekirdeğiyle birlikte sıkılması ile elde edilir. Yağ asitleri, uçucu bileşenler ve vitaminlerden oluşan karmaşık bir bileşimdir. Üretiminde kullanılan zeytinlerin türü, gelmiş olduğu bölge, üretim yılı ve sıkılma yöntemine göre değişir.

Dünya genelinde zeytinyağının üretiminin son beş sezonluk ortalamasına bakıldığında 2,91 milyon ton civarıdır. Önemli zeytinyağı üreticileri listesinde yer alan ülkemizde ise 182076 adet zeytin ağacı vardır.

Sağlıklı yaşamın köşe taşlarından biri olan zeytinyağı yemek ve diyetlerin önemli bir parçasıdır. Aynı zamanda eski yıllardan beri çoğu tedavide kullanılmaktadır. Vücutta bulunan zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olarak vücuda kuvvet verir. Kalp sağlığını korur ve vücudun dengesini düzenler.

Zeytinyağı Cilt Sağlığına İyi Gelir

Yaygın olarak kozmetik ürünlerinde cilt sağlığı için eski çağlardan beri kullanılmaktadır. Fakat doğal zeytinyağı cildin kimyasal yapısına daha uygundur. Bu özelliği ile kuru ciltlere oldukça faydalıdır. Ayrıca dirsek ve dizlerde yaşanan aşırı kuruma sonucunda ortaya çıkan sertleşmelerde etkilidir. Düzenli olarak kullanılması cildin yumuşak kalmasını sağlar.

Aşırı derecede yaşanan cilt kuruluğu için akşamları yatmadan önce zeytinyağı sürülmesi birebir çözümdür. İçerdiği besin maddeleri aynı zamanda ciltte oluşan hastalığın iyileşme sürecini hızlandırır. Ayrıca güneş yanmalarının tedavi edilmesinde de oldukça etkilidir.

Zeytinyağının cilt açısından bu derece faydalı olmasının en önemli nedeni skualen ve oleik acidas içermesidir. Ayrıca fenolik antioksidan ve E vitamini açısından da zengindir. Bu karışım ile serbest radikallerin hareket kabiliyetini kısıtlayarak çok geniş yelpazede cilde herhangi bir zarar vermelerine engel olur. Zeytinyağı, içerdiği bol miktarda elementler sayesinde tümörlerin oluşmasını da önler. Özellikle cilt ve deri kanserlerinin oluşma riskini en aza indirir.

Aynı zamanda cildin üzerinde ortaya çıkan kötü görünümlü siyah lekeler ve akneleri tedavi eder. Ciltte meydana gelen çatlakları giderme konusunda yardımcı olur.

Zeytinyağı, hassas ciltler için başlıca şifa kaynağıdır. Hassas ciltlerde genelde farklı ürünlere karşı alerji eğilimi bulunur. Fakat zeytinyağının hint yağı ile karıştırılarak kullanılması cilt temizliğini sağlar. Cilde serbest radikaller, yağlar ve ölü hücrelerden arındırarak sağlıklı bir görünüm kazandırır. Ayrıca nemlenmeyi sağladığından özellikle kuru ciltlerde meydana gelebilecek dökülmeyi önler.

Etkili bir antioksidan olması sayesinde serbest radikallerin neden olduğu kırışıklık, yaşlanma ve tahriş sorunlarını geciktirir. Ayrıca cilt hücrelerinin yenilenerek sürekli sağlıklı kalabilmesi için gerekli olan mineral ve vitamin ihtiyacını sağlar.

Zeytinyağının deniz suyu ile karıştırılarak cilde uygulanması ile özellikle kuru ciltlerde meydana gelebilecek sorunları giderir. Ciltte pürüzsüzlük oluşturur. Bu uygulama aynı zamanda bütün vücuda uygulandığında cildin dinlenmesini sağlar.

Zeytinyağı Kilo Verme Konusunda Bir Numaralı Yardımcıdır

Zeytinyağı tüketmek sindirim sistemini hızlandırır. Aynı zamanda barsak temizliğini gerçekleştirerek metabolizma hızını da arttırır. Bu durum da kilo vermeye yardımcı olur. Her gün zeytinyağlı salata tüketmek ve bunu öğün haline getirmek formun korunmasını sağlar.

Ayrıca tereyağı ve yüksek kalorili diğer yağlar için alternatif bir tat olması da bir adım önde olmasını sağlar. Tıp uzmanlarının yaptığı açıklamalarda, zeytinyağında bulunan tekli doymamış yağların kilo aldırmadığı bilgisi bulunmaktadır. Akdeniz’e özgü bu yağ konusunda yapılan araştırmalar kilo kaybı yaşamak isteyen insanlar için olumlu sonuçlar vermiştir.

  • Jun 16, 2021
  • Yorum: 0
Yorum: 0

Yorum Yok

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanamaz. Gerekli alanlar işaretlendi*

Webticaretim E-ticaret İle Hazırlanmıştır