media

Zeytinyağı, doğrudan zeytin ağacının meyvesinin sıkılarak, hiçbir kimyasal işleme tabii tutulmadan ve katkı maddesi ilave edilmeden doğal hali ile sunulan bitkisel bir yağdır. Oda sıcaklığında sıvı olarak tüketilebilir ve yeşilimsi, sarımtırak bir renge sahiptir. Ayçiçeği, pamuk çekirdeği, soya ve mısırözü gibi bitkisel yağlardan farkı, doğal yollardan elde edilmesidir.

Zeytinyağı, etli zeytin meyvesinin çekirdeğiyle beraber sıkılması ile elde edildiği için diğer yağların aksine bir “meyve suyu” dur. Sabit bir bileşime sahip değildir. Yağ asitleri, vitaminler, uçucu bileşenler ve uçucu bileşenlerden oluşan karmaşık bir bileşimdir. Kullanılan zeytinlerin türü, üretim yılı, zeytinlerin gelmiş olduğu bölge ve sıkılma yöntemine göre değişiklik gösterir.

Dünya üzerinde zeytinyağı üretimi son beş sezon ortalamasına bakıldığında 2,91 milyon ton civarındadır. Önemli zeytinyağı üretici ülkeleri arasında bulunan ülkemizde 182076 adet zeytin ağacı bulunmaktadır. Belli mevsimlerde toplanma işlemi gerçekleştirilen zeytinler ile devamlı olarak yağ elde edilmektedir.

Zeytinyağı sağlıklı yaşamın köşe taşlarından biri olarak kabul edilir. Yemekler ve diyetlerin en önemli parçasıdır. “Sıvı altın” olarak da adlandırılan zeytinyağının sağlığımız için faydaları oldukça fazladır. Peki nedir bu zeytinyağının faydaları?

Zeytinyağı eski yıllardan beri çoğu tedavide kullanılmıştır. Özellikle sıtmanın tedavi edilmesinde etkin bir rol oynar. Vücuttaki zararlı maddelerin atılmasını sağlar ve vücuda kuvvet verir. Aynı zamanda kalp sağlığını da korur. Vücut dengesiniz düzenleyen zeytinyağı tüketimi oldukça önemlidir.

Zeytinyağı faydalarını maddeler halinde inceleyecek olursak:

Kalp Sağlığınızı Korumaya Yardımcı Olur

Zeytinyağı yapılan araştırmalara göre kalp sağlığını korur. Aynı zamanda da yüksek kolesterolü düşürür. Damar sağlığının korunmasında etkili olarak kalpte ritim bozukluklarının düzene girmesini sağlar. 

Dolaşım Sistemi İçin Faydalıdır

Bulunan serbest radikaller kolesterolü olumsuz etkilemektedir. Bu sebeple de kan damarları zarar görür ve kalp kiriz yaşama riski artar. Zeytinyağı, içerdiği antioksidan sayesinde kalp hastalıklarını önler. Yapılan son araştırmalara göre ise kan basıncı üzerinde olumlu etkileri olduğu ispatlanmıştır. Ayrıca kan hücrelerinin sağlığı için de büyük öne arz eder.

Karaciğeri Temizleye Yardımcı Olur

Karaciğerin görevi vücudu temizlemektir. Zeytinyağı da vücudumuz için önemli olan bu organı temizleyerek fonksiyonunun artmasına yardımcı olur.

Sindirimi Sistemini Düzenler

Zeytinyağı içerisinde yüksek oranda antioksidan içermektedir. Bu da sindirim sisteminin düzenlenerek bağırsakların düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Günde bir yemek kaşığı zeytinyağı tüketimi sindirim sistemini destekleyerek düzenler. Barsak hareketlerini iyileştirmek amacıyla tıbbi bir yağ olarak tercih edilir. Kabızlık probleminin giderilmesinde büyük rol oynar.

Diyabet Riskini Azaltır

Genel olarak, diyabet ve kalp hastalığı gibi hastalıkları önlemek amacıyla düşük yağlı diyetler reçete edilir. Bunu üzerinde yapılan araştırmalar yüksek yağlı diyetlerin diyabet ve kanser gibi hastalıkların riskini artırabildiğini gösteriyor. Buna istinaden yapılan diğer bir bilimsel araştırmada ise zeytinyağı açısından zengin bir Akdeniz tarzı diyetin, yaklaşık olarak %50 oranında tip II diyabet riskini azalttığı sonucuna varıldı.

Vücutta İltihaplanmayı Önler 

Antienflamatuar ve antimikrobiyal özelliklerine sahip olan zeytinyağı aynı zamanda polifenoller bakımından da zengindir. Bu da vücuda giren bir bakterinin üremesine engel olur. Zeytinyağı vücutta iltihaplanmayı önler ya da oluşmuş olan herhangi bir iltihaplanmanın hafifletilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda kullanılan kozmetik ürünlerinin içinde bulunması ile yüzde oluşabilecek sivilceleri gidermede yardımcı olur.

Yaşlanmayı Geciktirir

Antioksidan açısında zengin olan zeytinyağı insan vücudunda doğal yaşlanma sürecini yavaşlatarak genç kalmayı destekler. Kozmetik ürünlerinde ya da doğal bitkisel tedavilerde kullanıldığı zaman cilde doğal bir parlaklık verir.

Safra Taşlarını Önler

Zeytinyağı kullanımı müshil etkiye sahip safra kesesi taşlarının önlenmesinde büyük rol oynar. Zeytinyağı safra kesesinin temizlenmesi konusunda bir numaralı yardımcıdır.

Kemiklere Faydalıdır

Zengin besin içeriği sayesinde özellikle gelişim çağında olan çocuklarda kemik gelişimini direkt olarak destekler. Kemiklerin güçlenmesini sağlayan zeytinyağı kemik erimesi rahatsızlığı olan insanlar tarafından da kullanılır.

Stresi Azaltır

Zeytinyağı, günlük enerji ihtiyacını karşılar. Enerji ihtiyacının karşılanması ile birlikte yorgunluk hissi de giderilmiş olur. Yorgunluk stresin temel kaynağıdır. Yorgunluk hissinin giderilmesi ile birlikte de streste azalma görülür. 
  • Jun 16, 2021
  • Yorum: 0
Yorum: 0

Yorum Yok

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanamaz. Gerekli alanlar işaretlendi*

Webticaretim E-ticaret İle Hazırlanmıştır